Rejsy morskie i oceaniczne

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z aktualną ofertą rejsów.

Rejs Azory 2025

Do kogo kierowana jest oferta?

Rejsy organizowane są z myślą przede wszystkim o żeglarzach, zarówno tych doświadczonych jak i początkujących. Jeżeli chcesz zgłębiać tajniki sztuki żeglarskiej, przyświeca Ci wizja samodzielnego prowadzenia rejsów morskich w przyszłości, lub po prostu chcesz poszerzać swoje kompetencje, oferta kierowana jest właśnie do Ciebie!

Jaki jest charakter rejsów?

Wszystkie organizowane przeze mnie rejsy mają charakter szkoleniowo-stażowy. Co to oznacza? Każdy uczestnik rejsu jest jednocześnie pełnoprawnym członkiem załogi jachtu. Pełni wachty nawigacyjne, kambuzowe, steruje, stawia, zrzuca i trymuje żagle. Aktywnie uczestniczy w manewrach portowych. Każde działanie omawiam i staram się przekazać maksimum wiedzy.

Jakie są standardy hotelowe na rejsach?

Zawsze staram się kierować najlepszymi wzorcami wypracowanymi przez lata przeze mnie i inne firmy żeglarskie, z którymi współpracuję. Na rejsie standardem jest:

  • Pościel – nie potrzeba śpiwora;
  • W pełni wyposażony kambuz (piekarnik, kuchenka, sztućce, kubki, talerze i wszystko to co trzeba by wygodnie przygotowywać posiłki);
  • Każdy uczestnik mieszka w dwuosobowej kajucie. W przypadku rejsów oceanicznych, liczba miejsc jest dodatkowo ograniczana, by zapewnić załodze maksimum komfortu;
  • Rejsy organizowane są na wygodnych, sprawdzonych jachtach dostarczających dużo żeglarskich wrażeń przy jednoczesnym komforcie życia.

Jakie wymagania należy spełnić, by wziąć udział w rejsie?

  • Należy być osobą pełnoletnią (mieć ukończone 18 lat). Dopuszcza się również udział w rejsie osoby które ukończyły lat 16, posiadają opiekuna będącego członkiem załogi jachtu lub przedstawią zgodę opiekuna prawnego na udział w rejsie morskim.
  • Stan zdrowia uczestnika musi pozwalać mu na odbycie rejsu morskiego, funkcjonowanie na pokładzie jachtu i nie zagrażać zdrowiu pozostałych uczestników. W przypadku długich oceanicznych rejsów osoby posiadające choroby przewlekłe powinny skonsultować swój udział w rejsie z lekarzem.

A co z bezpieczeństwem?

Jachty, na których organizujemy rejsy, są sprawdzonymi jednostkami morskimi. Ponadto są to jednostki komercyjne, co oznacza wysokie wymagania dotyczące sprawności żeglugowej. Jachty te muszą spełniać wymagania stawiane przez kraje ich bandery dotyczące wyposażenia i norm bezpieczeństwa.

Zarówno ja jak i inni kapitanowie, z którymi współpracuję, posiadamy duże doświadczenie morskie, wszystkie wymagane uprawnienia oraz aktualne, państwowe świadectwa STCW.

STCW to skrót od „International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers” (Międzynarodowa konwencja dotycząca norm szkolenia, certyfikacji i służby wachtowej dla marynarzy). Jest to międzynarodowa regulacja standardów szkolenia, certyfikacji i służby wachtowej dla marynarzy na statkach handlowych. Konwencja została przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na morzu poprzez ustalanie minimalnych norm dla umiejętności, wiedzy i kompetencji marynarzy. STCW określa również wymagania dotyczące certyfikacji marynarzy oraz ustala standardy dla obsady statków, aby zagwarantować, że załoga jest odpowiednio wykwalifikowana do wykonywania swoich obowiązków na morzu.

Bezpieczeństwo załogi i jachtu jest zawsze priorytetem każdego rejsu morskiego.

Jakie musisz mieć doświadczenie by wziąć udział w rejsie?

Rejsy, które organizuję, podzieliłem na trzy kategorie ze względu na wymagane doświadczenie. By lepiej dopasować rejs do swoich oczekiwań, zachęcam do zapoznania się z poniższymi piktogramami:

Rejs dla każdego Rejs oznaczony w ten sposób to doskonały wybór na początek swojej przygody z żeglarstwem. Przeloty pomiędzy portami lub kotwicowiskami nie powinny być bardzo obciążające dla załogi, a warunki atmosferyczne występujące o tej porze roku na akwenie są przyjemne. To także odpowiedni wybór na spokojne wakacje pod żaglami podczas których nie powinno zabraknąć pięknych plaż, lokalnej kuchni i kremu do opalania!

Rejsy stażowe zawierające dłuższe przeloty między portami w warunkach pełnomorskich. Mogą wystąpić silniejsze wiatry, duże zafalowanie, a w skrajnych wypadkach trudne warunki atmosferyczne, których oczywiście zawsze staramy się unikać o ile to możliwe. To idealny wybór dla wszystkich pragnących posmakować gorącej kawy o poranku spoglądając w bezkres morza lub oceanu.

Rejsy stażowe, zazwyczaj o charakterze oceanicznym. Należy spodziewać się bardzo długich przebiegów, silnych wiatrów, a nawet warunków sztormowych. Jest to fatalny wybór na początek swojej przygody z żeglarstwem. Rejsy tego typu to ogromna dawka doświadczenia. Często same w sobie są spełnieniem żeglarskich marzeń (np. przekroczenie Atlantyku z zachodu na wschód). To doskonała okazja by sprawdzić się przed samodzielnym prowadzeniem rejsów morskich.

Czy poza żeglugą jest czas, by cokolwiek zobaczyć w miejscach, które odwiedzimy?

Oczywiście! Celem rejsu morskiego jest nie tylko szkolenie i żegluga. Rejs to także czas na poznawanie ludzi, odwiedzanie ciekawych miejsc, wspólne posiłki, rozmowy i psychiczny odpoczynek od codziennych obowiązków. W zależności od sytuacji, staramy się by w każdym porcie był czas na eksploracje terenu także z lądu. Ostatecznie wszystko zawsze jest do dogadania. W końcu to Wasz urlop!:-)

Rejsy morskie obarczone są pewnym ryzykiem związanym z działaniem sił wyższych (pogoda, rozporządzenia władz itp.) oraz innych czynników, na które organizator nie ma wpływu. Zawsze staramy się zrealizować plan rejsu w pełni, ale ostatecznie o jego przebiegu decyduje wyłącznie kapitan jachtu.